بیماری زونا - بیماری آبله مرغان - February 3, 2004 07:43 PM

;

«بهترین درمان ونیزبهترین پیشگیری کلیه بیماریها،« نبازند » وکنترل تغذیه از سموم است» از فلسفه پرفسورخرسند


بیماری زونا از: رشد (آنلاین در 2008-08-10 13:51:20)
زونا بیماری ویروسی است که عامل مولد آن شبیه ویروس آبله مرغان است. تاولهای منطقه‌ای یا زونا تاولهای کوچکی هستند که جنب یکدیگر در منطقه یک عصب محیطی و در امتداد مسیر آن پدید می‌آید و با درد و سوزش همراه است. پوست سینه و پشت بیشتر به آن دچار می‌گردد. معالجه زونا داروی مسکن ، ویتامین B و اورومیسین است. روی تاولها گرد تالک می‌مالند. پس از بهبودی اثرات تاولها و زخمها باقی می‌ماند. بیماری زونا مصونیت ایجاد می‌کند. ویروس زونا با ویروس آبله و آبله مرغان از یک گروه است. زونا می‌تواند در هر سنی‌ رخ‌ دهد، اما در افراد بالای‌ 50 سال‌ شایع‌تر است‌.
بیماری زونا3.bmpبیماری زونا1.bmpبیماری زونا2.bmp بیماری زونا4.bmp
علایم‌ شایع‌
تاول‌های‌ قرمز و دردناک‌ که‌ امکان‌ دارد در هر جایی‌ از بدن‌ به‌ وجود آیند. این‌ تاول‌ها 5 - 4 روز پس‌ از آغاز علایم‌ اولیه‌ ظاهر می‌شوند. تاول‌ها معمولا در روی‌ یک‌ نوار پهن‌ پوست‌ قرمز در امتداد مسیر رشته‌های‌ عصبی‌ حسی‌ در یک‌ ناحیه‌ خاص‌ پوست‌ پدید می‌آیند. تاول‌ها را غالبا می‌توان‌ در ناحیه‌ قفسه‌ سینه‌ دید که‌ البته‌ تنها در یک‌ طریف‌ بدن‌ گسترش‌ می‌یابند.
تب‌ و لرز خفیف
احساس‌ کسالت
تهوع‌ ، دل‌پیچه‌ یا اسهال‌ خفیف
درد روی‌ قفسه‌ سینه ‌، صورت‌ ، یا درد سوزشی‌ در پوست‌ شکم‌ بر حسب‌ ناحیه‌ای‌ که‌ گرفتار شده‌ است‌.
علل‌
زونا توسط‌ همان‌ ویروس‌ آبله‌ مرغان‌ ایجاد می‌شود. این‌ ویروس‌ ممکن‌ است‌ سال‌ها در نخاع به‌ حالت‌ خفته‌ باقی‌ بماند تا زمانی‌ که‌ در اثر یک‌ عامل‌ تحریکی‌ دوباره‌ بیدار شود. اما این‌ بار دیگر بیماری‌ آبله‌ مرغان‌ ایجاد نمی‌شود، بلکه‌ زونا رخ‌ می‌دهد.
عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر
سن‌ بالای‌ 50 سال‌
استرس
بیماری‌ هوجکین
وجود یک‌ بیماری‌ که‌ باعث‌ کاهش‌ مقاومت‌ بدن‌ شده‌ باشد.
استفاده‌ از داروهای‌ سرکوب‌کننده‌ ایمنی‌ یا ضد سرطان
جراحی‌ یا تاباندن‌ اشعه‌ به‌ نخاع‌
لوسمی یا لنفوم
پیشگیری‌
در حال‌ حاضر نمی‌توان‌ از آن‌ پیشگیری‌ به‌ عمل‌ آورد. واکسنهای‌ تحقیقاتی‌ که‌ برای‌ پیشگیری‌ از آبله‌ مرغان‌ در حال‌ آزمایش‌ هستند نتوانسته‌اند جلوی‌ زونا را بگیرند. البته‌ فرد با یک‌ بار گرفتن‌ زونا ، تا آخر عمر در برابر آن‌ ایمن‌ خواهد بود، مگر در موارد نادر.
عواقب‌ مورد انتظار
تاول‌های‌ پوستی‌ در عرض‌ 21 - 14 روز پاک‌ می‌شوند. البته‌ درد ممکن‌ است‌ تا یک‌ ماه‌ دیگر یا بیشتر طول‌ بکشد. با یک‌ بار گرفتن‌ زونا، معمولا فرد در برابر آن‌ ایمنی‌ پیدا می‌کند، اما تعداد کمی‌ از افراد بوده‌اند که‌ بیش‌ از یک‌ حمله‌ زونا داشته‌اند.
عوارض‌ احتمالی‌
عفونت‌ باکتریایی‌ ثانویه‌ در تاول‌های‌ زونا
درد مزمن ‌، خصوصا در سالمندان ‌، که‌ تا ماه‌ها یا سال‌ها در مسیر رشته‌های‌ حسی‌ محل‌ قبلی‌ وجود تاول‌ها باقی‌ می‌ماند.
زخم‌ قرنیه
عفونت‌ دستگاه‌ عصبی‌ مرکزی‌
درمان‌
اصول‌ کلی‌
تشخیص‌ معمولا تا زمان‌ بروز بثور پوستی‌ امکان‌پذیر نیست‌. قبل‌ از آن‌، علایم‌ ممکن‌ است‌ شبیه‌ آپاندیسیت، جمع‌ شدن‌ مایع‌ دور ریه‌ یا سایر بیماری‌ها باشند.
ندرتا آزمایش‌ خون ‌، کشت‌ مایع‌ تاول‌ها و نمونه‌برداری‌ از پوست‌ انجام‌ می‌گیرد.
هدف‌ اصلی‌ درمان‌ عبارت‌ است‌ از تخفیف‌ خارش‌ و درد تا حدامکان‌، که‌ برای‌ این‌ کار معمولا از داروهای‌ مالیدنی‌ و خوراکی‌ استفاده‌ می‌شود. دردی‌ که‌ پس‌ از پاک‌ شدن‌ تاول‌ها باقی‌ می‌ماند را خیلی‌ مشکل‌ بتوان‌ درمان‌ کرد، و متأسفانه‌ هیچ‌ راه‌ قطعی‌ برای‌ پیشگیری‌ از آن‌ وجود ندارد.
در وان‌ آبی‌ بخوابید که‌ به‌ آن‌ نشاسته‌ ذرت یا پودر جو دوسر اضافه‌ شده‌ باشد.
سایر روش‌های‌ کاهش‌ درد نیز مطرح‌ هستند، اما تأثیر هیچ‌ کدام‌ به‌طور قطعی‌ اثبات‌ نشده‌ است‌. این‌ روش‌ها عبارتند از تحریک‌ یا مالش‌ متناوب‌، استفاده‌ از جریان‌ الکتریکی‌ در پوست‌ ، گرما ، اسپری‌ سرد ، و قطع‌ رشته‌های‌ عصبی‌ یا جراحی‌داروها
لوسیون کالامین برای‌ تاول‌ها
برای‌ درد خفیف‌ می‌توان‌ از دارویی‌ مثل‌ استامینوفن استفاده‌ کرد.
در صورت‌ لزوم‌، ضد دردهای‌ قوی‌تر مورد استفاده‌ قرار خواهند گرفت‌.
داروهای‌ آرام‌بخش‌ برای‌ مدتی‌ کوتاه‌
داروهای‌ کورتیزونی‌ برای‌ تخفیف‌ درد در موارد شدید
امکان‌ دارد آسیکلوویر (یک‌ نوع‌ داروی‌ ضد ویروسی‌) تجویز شود.
در موارد شدید می‌توان‌ رشته‌های‌ عصب‌ حسی‌ را با تزریق‌ ماده‌ بی‌حس‌ کننده‌ بلوک‌ کرد.
درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟
اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان‌ علایم‌ زونا را دارید.
اگر علی‌رغم‌ درمان ‌، درد غیرقابل‌ تحمل‌ باشد.
اگر دچار علایم‌ جدید و غیر قابل‌ توجیه‌ شده‌اید. داروهای‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممکن‌ است‌ عوارض‌ جانبی‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشند.

«بهترین درمان ونیزبهترین پیشگیری کلیه بیماریها،« نبازند » وکنترل تغذیه از سموم است» از فلسفه پرفسورخرسند


--------------------------------------------------

«بهترین درمان ونیزبهترین پیشگیری کلیه بیماریها،« نبازند » وکنترل تغذیه از سموم است» از فلسفه پرفسورخرسند


ارسال کننده مه لقا شیخ الاسلامی از کرج:(آنلاین در 2004-02-03 19:43:32)
بيماري فصل هاي بهار و زمستان در كودكان
آبله مرغان

بهترين پيشگيري دوركردن افراد از محيط آلوده به ويروس و عفونت هاي بيماري است كه از طريق ويروس ناقل به انسان سرايت مي كند در كشورهايي همچون ژاپن حدود ۲۰ سال است كه اقدام به ساخت و تهيه سرم هايي كرده اند كه از انتقال و شيوع آبله مرغان جلوگيري مي كند
• مريم حبيبي Ableh_morghon-Maryam.JPG
ساعت ۳۰:۷ صبح در مهد كودك فرشته كوچولو در بلوار فرزانه واقع در بزرگراه چمران باز بود. شور و هياهوي خاص معصومانه كودكان، صداي دويدن پاي بچه ها و آن طرف تر نگاه پر از مهر مربي به يكي از بچه ها كه بي حال سرش را روي ميز گذاشته بود. مربي با صداي نرم و آهسته گفت: «الهه جان بچه ها رفتند براي صبحانه، پاشو خاله» در حالي كه چشمانش را بسته بود، جواب داد: نوشين جان من اشتها ندارم. نوشين با تعجب و نگراني به الهه نزديك شد، خال هاي قرمز زيادي روي صورت و گردن الهه ديد.
روز بعد ركسانا، چند روز ديگر سهيل شلوغ، نذير وروجك، هومن ملوس و... بعد از آنها پرستو و برادرش از كلاس پيش آمادگي نيز يلدا از بلبل زباني افتاده بود و هليا دختر ناز و آرام از نو باوه (دو تا چهار ساله ها) بعد از چند روز يلداي خوشگل برگشته بود از او حالش را پرسيديم در حالي كه خودش را به اين ور و آن ور تكان مي داد لباسش را بالا مي زند و مي گويد: «ببين خاله شكمم پر از خال خال هاي قرمز شده اول روي صورتم هم بود ولي حالا ديگه خوب شدم فقط روي شكمم مونده.» وقتي با مادر اين بچه ها صحبت مي كرديم همگي از اين كه بچه هايشان ظاهري غيرطبيعي داشتند مضطرب بودند، يكي از مادرها مي گويد: «در اين چند وقت اصلاً كاري نكردم كه كودكم به طرف آينه برود چون ترسيدم چهره خال خاليش باعث ناراحتي روحش شود و از لحاظ روحي لطمه بخورد.»
خال هاي قرمز رنگ
خانم صدري مادر يكي از بچه هاي مهد مي گويد: «دخترم را بردم دكتر گفتند ممكن است يك نوع حساسيت فصلي باشد.» با اين وصف وجود خال هاي قرمز رنگ بر روي شكم و صورت و دست نه تنها در بين كودكان مهد شايع بود بلكه اين عارضه در بين مدارس ابتدايي نيز در فصل بهار بين دانش آموزان رايج بود.
يكي از معلمان مدارس ابتدايي ناحيه ۸ در اين باره مي گويد: «معمولاً خردادماه بچه ها بيشتر غيبت دارند و در جلسات امتحاني پايان سال غيبت شركت كنندگان به دليل بيماري آبله مرغان بيشتر از امتحانات در فصل هاي ديگر است.»
دكتر ليلي چمني تبريز، متخصص بيماري هاي عفوني و سرپرست گروه بهداشت باروري پژوهشكده ابن سينا كه امسال نيز دبير همايش «همكاري اداره سلامت مادران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي» است براي دومين بار كارگاه آموزشي برخورد با بيماري هاي ويروسي در حاملگي را در تاريخ ۲۷ و ۲۸ خردادماه امسال به عهده دارد درباره ضرورت پرداختن به اين موضوع گفت: هر ساله تعداد زيادي از نوزادان به دليل تماس مادر با بيماري هاي ويروسي در حين حاملگي با نقايص جدي متولد مي شوند يا به دليل تماس با ويروس ها، حاملگي اجباراً خاتمه يافته و يا به طور خود به خود به سقط و مرگ جنين منجر مي شود. به همين دليل ضرورت شناخت و راههاي پيشگيري در بين زنان حايز اهميت است. بر اساس واقعيت هاي تكان دهنده در گزارش هاي سالانه يونيسف از بروز بيماري هايي چون آبله ، سرخك، آبله مرغان، بيماري هاي روده، تنفسي و مالاريا در كشورهايي كه نسبت به اين نوع بيماري ها بي توجهي شده است و به طور عمده در آفريقا قرار دارند، سالانه يك و نيم ميليون كودك زير پنج سال در شرايط بسيار اسفناكي قرار مي گيرند.
سن مشخصي ندارد
دكتر تقي زاده استاديار دانشگاه ايران درباره سن دچارشدن به آبله مرغان مي گويد: «ابتلا به بيماري آبله مرغان سن مشخصي ندارد اما اغلب در دوره كودكي رواج آن بيشتر است. در سنين كودكي خفيف تر و در سنين بزرگسالي به صورت بيماري زنا به انسان حمله مي كند. در اصل آبله مرغان به صورت تكرار در سنين مختلف ديده نمي شود. از نظر فصلي نيز اين بيماري بيشتر در فصل بهار و زمستان و در تابستان كمتر رواج دارد.»
او در مورد تشخيص اين بيماري تصريح مي كند: «اين نوع بيماري واگيردار است و بسيار سريع شيوع پيدا مي كند. در ابتدا بين دو تا سه هفته قبل از پديدارشدن بر روي بدن به صورت كمون نهفته است و با پديدارشدن ابتدا روي شكم، سپس دست ها و صورت دانه هاي قرمزرنگ و كوچك را فرا مي گيرد كه كم كم بزرگ و آبدار مي شوند و به صورت قهوه اي رنگ در مي آيند و كروت مي بندند كه معمولاً با خارش شديد همراه است در صورتي كه اگر آن را بخارانند پخش خواهد شد البته در صورتي كه آن را نخارانند باز هم پخش خواهد شد و توسط خون به سلول هاي زير پوستي مي رسد و در نواحي مختلف پخش مي شود. اما بهتر است بچه ها را تشويق كنيم بدان دست نزنند تا هر چه سريع تر خوب شوند. اولين علايم آن بي حالتي و تب شديد است كه حتي از روي دهان فرد مبتلا بدان مي توان به اين نوع بيماري پي برد.»
دكتر تقي زاده بهترين راه پيشگيري از اين بيماري را دورشدن از محيط آلوده مي داند و مي گويد: «به نظر من بهترين پيشگيري دوركردن افراد از محيط آلوده به ويروس و عفونت هاي بيماري است كه از طريق ويروس ناقل به انسان سرايت مي كند. در كشورهايي همچون ژاپن حدود ۲۰ سال است كه اقدام به ساخت و تهيه سرم هايي كرده اند كه از انتقال و شيوع آبله مرغان جلوگيري مي كند. در كشورهاي ديگر همچون آمريكا نيز ساخت اين سرم ها آغاز و از آن براي پيشگيري بيماري استفاده مي شود.»
او در ادامه و درباره تفاوت آبله مرغان و زنا مي گويد: «ويروس وارسيلا منجر به آبله مرغان و ويروس زوستر منجر به زنا خواهد شد كه در اصل اين بيماري همچون آبله مرغان خطرناك است و بيشتر در سنين بالا بدان مبتلا خواهند شد. در كشور آمريكا طبق آمار ۲۰ درصد از مردم در سنين بزرگسالي در معرض اين بيماري قرار مي گيرند.»
اين كارشناس ارشد ميكروبيولوژي درباره راههاي مقابله با اين بيماري تاكيد مي كند: «همكاري هاي دوجانبه وزارت بهداشت با انستيتوهاي بهداشتي و انستيتو رازي و داروسازي هاي ديگر جهت تحقيق و مطالعه بيشتر و هماهنگي لازم به همديگر در جهت رشد و ارتقاي سطح علمي بسيار موثر و مفيد خواهد بود. از سوي ديگر آموزش، اطلاع رساني به مردم و ارتقاي سطح بهداشت در مدارس و عوامل متعدد ديگر مي تواند در جلوگيري از آن مفيد باشد. هم اكنون در ايران پايان نامه هاي متعدد و طرح هاي پايلوت در زمينه واكسن آبله مرغان صورت گرفته كه نتايج آن مثبت ارزيابي شده است و تنها نياز به نظارت و تاييد وزارت بهداشت در اين زمينه ها احساس مي شود تا هر چه سريع تر وجود اين بيماري به صورت واگير و اپيدمي رفع شود.»
علايم اصلي
بيماري آبله مرغان، خفيف و بسيار مسري كه توسط ويروس «هرپس زوستر» ايجاد مي شود. اين بيماري در هر سني مي تواند رخ دهد. تب، درد شكم و احساس ناخوشي عمومي كه يك تا دو روز طول مي كشد به صورت پوستي در هر جاي بدن مي تواند پديد آيد. از جمله روي پوست سر و داخل دهان، بيني و گلو. تاول ها ممكن است در نواحي بسيار وسيعي از پوست گسترده شده باشند اما در دست و پا كمتر ظاهر شوند. تاول ها در عرض ۲۴ ساعت مي تركند و در محل آنها دلمه تشكيل مي شود و هر سه يا چهار ساعت مجموعه هايي از دلمه هايي بزرگ به وجود مي آيد. در بزرگسالان يكسري علايم شبيه آنفلوآنزا نيز وجود دارد.
علل عفونت با ويروس
ويروس آبله مرغان از راه قطره هاي ريز در هوا يا تماس با ضايعات پوستي از فرد بيمار انتقال مي يابد. دوره نهفته پيش از آن هفت تا
۲۱ روز است. اگر مادر، زمان حاملگي يا قبل از آن دچار بيماري شود كودك او تا چندين ماه در برابر آبله مرغان ايمني دارد اما بعد از چهار تا ۱۲ ماه پس از تولد ايمني كودك كاهش پيدا مي كند.
عوامل افزايش دهنده خطر
جهت پيشگيري از اين بيماري سرم حاوي پادتن اين ويروس وجود دارد و براي افرادي كه خطر ايجاد بيماري هاي خطرناك در آنها زياد است مثلاً كساني كه داروهاي ضدسرطان يا سركوب كننده ايمني دريافت مي كنند يا بيماراني كه پيوند كليه داشته اند استفاده از اين نوع سرم ها ممكن است بر روي سيستم هاي عصبي انسفاليت تاثير بگذارد و حتي منجر به مرگ بيمار شود. اخيراً يك واكسن براي اين بيماري مورد تاييد قرار گرفته است كه هنوز در ايران متداول نيست.
عواقب مورد انتظار
بهبود خود به خودي اين بيماري در عرض هفت تا ۱۰ روز و در بزرگسالان در مدت بيشتر به دست مي آيد. بيمار پس از بهبودي تمام عمر ايمني دارد اما بيماري گاهي به صورت خفته در بدن باقي مي ماند. احتمالاً ريشه اعصاب نزديك نخاع اين ويروس خفته ممكن است سال ها بعد بيدار شود و منجر به بيماري زنا شود. اما عوارضي نيز براي اين بيماري وجود دارد كه عبارتند از عفونت باكتريايي ثانويه بر روي تاول هاي آبله مرغان، عفونت ويروس چشم، التهاب يا عفونت مغز، احتمال بروز زنا در سال هاي بعد در دوران بزرگسالي، باقي ماندن جاي تاول در صورتي كه تاول عفوني باشد، التهاب عضله قلب، التهاب مفصل به طور گذرا و ذات الريه.
براي كاهش خارش ناشي از تاول هاي آبله مرغان مي توان از پارچه، حوله يا كمپرس آب سرد استفاده كرد و بايد بيمار را تا حد امكان آرام و خنك نگه داشت. گرما و تعريق باعث بروز خارش مي شوند به همين دليل بهتر است ناخن فرد مبتلا را كوتاه كرد تا از خارانيدن جاي موردنظر جلوگيري به عمل آيد؛ چرا كه خاراندن باعث عفونت ثانويه مي شود. فرد مبتلا مي تواند در محيطي خنك فعاليت عادي خود را ادامه دهد و استراحت به صورت بستري چندان ضرورتي ندارد و رژيم غذايي خاصي نيز توصيه نمي شود. براي كاهش ميزان خارش، بي حس كننده هاي موضعي و آنتي هيستامين هاي موضعي كه موجب تخفيف خارش به سرعت و در كوتاه مدت مي شود مفيد است.
در صورت تب بالاي ۳/۳۸ درجه سانتي گراد بايد حتماً به پزشك مراجعه شود و در صورت حساسيت به نور روشن همراه با سردرد شديد و تب و اگر سرفه نيز به بيماري اضافه شود، مراجعه به پزشك بسيار ضروري است. توصيه آخر اين كه اگر فردي به اين بيماري مبتلا شود مقداري لوسيون كالامين روي موضع موردنظر بماليد، مقداري جوش شيرين به آب گرم افزوده و فرد بيمار را با آن حمام كنيد.

«بهترین درمان ونیزبهترین پیشگیری کلیه بیماریها،« نبازند » وکنترل تغذیه از سموم است» از فلسفه پرفسورخرسند

HomePageصفحه اصلی